Dlaczego warto zostać wege na miesiąc - wegerefleksje #3

marca 13, 2016

Może być i na tydzień, jeśli tylko na tyle masz sił, chęci i/lub motywacji. To, ile czasu sobie wybierzesz, jest mniej istotne niż to, dlaczego w ogóle warto spróbować.  1. Zwiększysz swoją kreatywność i zróżnicujesz dietę - odkryjesz nowe dania, które być może zostaną z tobą na dłużej, nauczysz się też wyszukiwać czy nawet wymyślać nowe potrawy.
  2. Spróbujesz nowych rzeczy - hummus zamiast bułki z serem? Kotlety brokułowe, jaglane czy może kalafiorowe? A może falafel? A może zupełnie nowe warzywa czy owoce? ...a może W OGÓLE warzywa i owoce?Emotikon wiDowiesz się więcej o swoim organizmie, jak się zachowuje, kiedy nie jesz mięsa czy nabiału - być może tylko wydaje ci się, że potrzebujesz któregoś z tych elementów i bez niego "źle się czujesz". Ba, może się okazać, że bez tego poczujesz się lepiej!
  3. Dowiesz się co nieco o tym, jak należy w ogóle się odżywiać - wegańsko czy nie - oraz jakich i ile składników odżywczych dostarczać. (Koniecznie pamiętajcie o witaminach, szczególnie D i B12!)
  4. Ograniczysz słodycze - większość zawiera mleko albo jaja. (Aha, nie zapomnij o żelkach: żelatyna też nie jest wegańska.) Można znaleźć inne przysmaki, ale te będą najczęściej również... zdrowsze. To ci wyjdzie tylko na dobre!
  5. Rozwiniesz swoją uważność i nauczysz się zwracać większą uwagę nie tylko na to, co jesz, ale też na to, co cię otacza - może się nagle okazać, że dopiero teraz sprawdzisz skład tego produktu (soku, batona czy nawet makaronu), który codziennie jesz, albo dowiesz się, z czego jest zrobiony twój płaszcz.
  6. Staniesz się bardziej otwarty - nawet jeśli po tygodniu/dwóch/trzech etc. zdecydujesz, że to nie dla ciebie, łatwiej będzie ci zrozumieć innych, ich codzienne wyzwania czy wybory i decyzje.
  7. Podejmiesz wyzwanie - wzrośnie twoja motywacja, poczucie, że możesz zrobić to, co sam sobie zaplanujesz, że nie rządzi tobą żaden czynnik zewnętrzny (np. potrzeba mięsa do każdego posiłku...), a jeśli je dokończysz - na pewno odczujesz też satysfakcję, że ci się udało!
No to co... Próbujemy?

Zobacz również

1 komentarze

  1. Abe, dzięki Tobie zostaję wege na miesiąc. Zaplanowane w marcu, zaczynam od jutra. Mam nadzieję że mimo mojej miłości do mleka się uda :D

    OdpowiedzUsuń

To jest strefa pozytywna. Jesteśmy empatyczni i nie tolerujemy hejtu, pamiętaj! #selflove